0

Düzenli Su İçmenin Faydaları

Vücudumuzun %70'lik kısmını oluşturan su kafi oranda tüketilmediği takdirde vücut yorgunluğu, zihinsel fonksiyonların gerilemesi ve hatta kan depolarında azalmaya niçin olabiliyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu suya erişememesinin yol açtığı en büyük problemler böbreklerde görülür. Böbreklerin tertipli çalışabilmesi için lüzumlu olan suyun bulunmaması, taş ve kum oluşumuna sebebiyet verir.

İşte suyun faydaları

- Ağız kokusunu önler.

- Saç problemleri; kırık, kepek, dökülmeye engel olarak, saça sıhhat katar.

- Kas ağırlığı yoğun olan ve düzenli egzersiz yapanların sıkça başına gelen kasılma ve krampları önler.

- kafi su tüketimi; susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dikkat problemi vb. Beyin fonksiyonlarını düzenler.

- %85'i su olan beyin dokusu; vücudunda yeterince suya haiz olmaması durumunda kişiyi stres ve gerginliğe sevk eder. Buna bağlı olarak su stresle de savaşır.

- Hamilelik döneminde; anne karnında bir su fanusun içinde yaşan bebeğin gelişimi için önemlidir.

- Emziren annelerin süt yapıcı en önemli kaynağı pek bilinmese de sudur.

- Kabızlık, bağlarırsak tembelliği şeklinde sindirim problemlerinin altında kafi su tüketmemek yatar.

- Reflüye iyi gelmiş olarak, tamamen geçmesine destek verir.

- Grip şeklinde bulaşıcı hastalıklara karşı, vücut direnci oluşturmak için su tüketimi önemlidir.

- Kan hacmini artırarak, hücreler için lüzumlu oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.

- Suyun kalbe yaptığı katkılardan biri de kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmasıdır. Kafi su tüketilmemesi ile kanın koyulaşması ve pıhtılaşması ile tansiyon dengesizlikleri, çarpıntı, ritim bozukluğu ve kalp yetersizlikleri benzer biçimde ciddi problemlerle karşılaşılabilir.

- Vücudun müdafa mekanizmalarından böbrekler, yeterli su olmadığı takdirde yabancı ve zararlı maddeleri süzemez. Bunun sonucunda ise, böbreklerde yaşanan en büyük problem böbrek taşı, idrar yolu iltihapları görülür.

- Midede yarattığı hacimden dolayı daha az yemeye ve metabolizmayı çalıştırıp gmeşhurk harcanan enerjiye katkı yapar.

- Cilt sağlığına önemli bir tesiri vardır. Derinin nemlenerek genç bir görünüm kazanmasına katkı sağlar. Kafi miktarda su içen ferdin cildi; parlar, yumuşak, nemli, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

- Vücut ısısını dengeler ve büyük rahatsızlık veren ödemin atılmasına destek sağlar.

- Su içmek için susuzluktan dil, damak kurumasını beklemeyin. Düzenli aralıklarla ve disiplin içinde su tüketimine önem verin!"


Çocuklarda su tüketimi iyi mi olmalıdır?

Su tüketimi çocukların yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişir. Çocukların yaşlarına göre su tüketimi aşağıdaki benzer biçimde olmalıdır;

• 6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml

• 1-3 yaş içinde: 1-3 litre

• 4-8 yaş arasında: 1-4 iltre

• 9-13 yaş arasında: 1-2 litre

Çok su içmenin sakıncası var mı?

Her şey gibi su tüketiminde de sonucunda davranmak ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalık durumu var ise doktorların tavsiyesine uyulmalıdır. Belirtilen miktarın çok üzerinde içilen su, böbreklere fazla yüklenme ile birlikte suyu süzememesine niçin olabilmektedir.

Bir de su tüketiminin kısıtlandığı (bacaklarda ödem ve karında asit); kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, siroz ve kronik karaciğer hastalığı şeklinde durumlarda tedavi gereği doktorunuz ne öneriyorsa buna uymanız gerekmektedir.


Comments

Write Comment

Give Rating

Please login or register to give rating